Ekonomi

Ekonomi

MTI dhe STIKK synojnë rritjen e eksportit të shërbimeve vendore

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka nënshkruar marrëveshje me Shoqatën për Teknologji të Informacionit dhe të Komunikimit të Kosovës (STIKK), në kuadër të zgjerimit të bashkëpunimit mes sektorit publik dhe atij privat.  Kjo marrëveshje i...

Ministri Hamza: Bashkëpunimi me FMN-në i rëndësishëm në planin e zhvillimit ekonomik

Ministri i Financave Bedri Hamza, i shoqëruar edhe nga ushtruesi i detyrës së guvernatorit të Bankës Qendrore të Kosovës Femi Mehmeti, kanë pritur sot në takim drejtoreshën e Konstituencës së FMN-së për Kosovën, Michaela...

​Për herë të parë në Kosovë nis inspektimi i autoboteve të naftës

Për herë të parë në vendit tonë ka filluar inspektimi i autoboteve të naftës në të gjitha pikat doganore dhe qëllim i këtij aksioni është kontrollimi i cilësisë së naftës. Ministri i Tregtisë dhe Industrisë,...

Vazhdon të shtrenjtohet ushqimi në Kosovë

Indeksi i harmonizuar i çmimeve të konsumit në Kosovë është rritur me 0.9% në krahasim nga viti i kaluar, ka thënë agjencia kombëtare e statistikave të premten. Agjencia e Statistikave të Kosovës, ka thënë se...

Filloi fundjava e ndërmarrësisë në Kolegjin Universum  

Kolegji Universum vetëm se njihet për iniciativat e shumta që ndërmerr për zhivllimin e ndërmarrësisë në Kosovë. Këtë radhë në Kolegjin Universum është duke u organizuar fundjava e ndërmarrësisë, e mbështetur nga Fondi Ndërkombëtar...

Ministri Hasani paraqet prioritet e MTI-së para deputetëve

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani ka raportuar para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal lidhur me prioritetet e Ministrisë. Me këtë rast ministri Hasani ka numëruar prioritetet e...

Rritet çmimi i naftës, në nivelin më të lartë

Çmimet e naftës janë ngritur në nivelin më të lartë, në dy vjet pasi princi i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, dha urdhër për arrestimin e dhjetëra zyrtarëve në luftën kundër korrupsionit. Rafineritë e naftës...

Shqiptarët djegin shtëpinë që të fitonin milionat nga Sigurimet

Katër shqiptarë të Kosovës, tre prej tyre me nënshtetësi zvicerane dhe një me nënshtetësi kosovare po gjykohen nga Gjykata Penale e Olten Gösgen. Ata akuzohen se i kanë vënë zjarrin qëllimisht dhe me marrëveshje...

Dogana asgjëson 770 pajisje për lojëra fati

Oficerët doganor gjatë kësaj jave kanë bërë asgjësimin e aparateve për lojëra të fatit si dhe ato për lojëra të ndaluara. Në total janë asgjësuar mbi 770 pajisje për lojëra fati. Sipas Doganës së Kosovës të...

Hasani e Minxhozi zotohen për thellimin e bashkëpunimit ekonomik Kosovë – Shqipëri

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, gjatë një takimi me ambasadorin e Shqipërisë, Qemal Minxhozi, ka biseduar për thellimin e bashkëpunimit ekonomik mes Kosovës dhe Shqipërisë në sferat me interes të përbashkët. Duke e...

Lekaj: Biseduam për shtrirjen e pistës së aeroportit “Adem Jashari”

Sot, Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj me bashkëpunëtorë, vizitoi Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës "Adem Jashari", ku u prit nga Drejtori i ANP, Haldun Firat Kokturk, i cili e informoi ministrin Lekaj me punën, arritjet...